Jak uzbroić działkę w prąd?

0
27

Jeżeli nasza działka budowlana, na której chcemy wybudować dom jednorodzinny, nie jest podłączona do sieci elektrycznej, podłączenie prądu musimy wykonać przed rozpoczęciem robót budowlanych. Bez prądu nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu.

Warunki techniczne przyłączy są potrzebne zanim budowa domu się rozpocznie. Bez nich nie uzyskamy pozwolenia na budowę, gdyż oświadczenie o możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci energetycznej jest jednym z załączników, które składa się do wniosku o pozwolenie.

Wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączy energetycznych musimy złożyć w lokalnym przedsiębiorstwie dostarczającym energię elektryczną.

Co zawiera wniosek o wydanie warunków technicznych?

Oprócz naszych danych musimy podać we wniosku numer działki, do której prąd ma być przyłączony, określić charakter budowanego obiektu. Bardzo istotne jest również podanie przewidywanego rocznego zapotrzebowania na energię, a także zapotrzebowanie na moc przyłączeniową, o którym piszemy niżej.

We wniosku podajemy również przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii, a także cel wykorzystania prądu. Określić należy także rodzaj przyłączy oraz przewidywana taryfę rozliczeniową.

Jak uzbroić działkę w prąd?

Jak określić zapotrzebowanie na moc przyłączeniową?

Moc przyłączeniowa, którą będzie nam potrzebna, to suma mocy urządzeń, jakie będą użytkowane w domu jednocześnie.

Musimy pamiętać, że już budowa domu wymaga prądu. Moc przyłączeniowa będzie inna na potrzeby robót budowlanych, a inna, gdy dom jednorodzinny będzie już przez nas zamieszkiwany.

Jeżeli we wniosku określimy jedynie moc przyłączeniową potrzebną do realizacji budowy domu, to po zakończeniu budowy, zanim się przeprowadzimy, będziemy musieli złożyć kolejny wniosek, określając w nim moc przyłączeniową potrzebną już do użytkowanego domu. Aby uniknąć dwukrotnych formalności, warto więc w pierwszym wniosku podać moc przyłączeniową potrzebną zarówno do budowy domu, jak i do późniejszego jego użytkowania.

Najczęściej budowa domu wymaga mocy przyłączeniowej wynoszącej ok. 5-8 KW. Użytkowany dom jednorodzinny zasila więcej sprzętów, więc moc powinna wynosić ok. 10 KW. To wystarczy na oświetlenie wnętrz oraz zasilanie standardowych sprzętów AGD i RTV. Ale jeżeli chcemy np., aby w kuchni znalazła się płyta elektryczna lub gdy planujemy ogrzewanie elektryczne, moc przyłączeniową należy zwiększyć nawet do 30 KW na rok.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie warunków technicznych?

Do wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączy musimy dołączyć dokument, który potwierdzi nasz tytuł prawny do korzystania z obiektu oraz mapę sytuacyjną określającą położenie naszej nieruchomości.

Kiedy otrzymamy warunki techniczne przyłączy?

Przedsiębiorstwo energetyczne powinno wydać nam warunki techniczne przyłączy w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Razem z warunkami otrzymamy również wzór umowy na budowę przyłączy, w którym określony zostanie termin prac projektowych. Po podpisaniu umowy możemy już zlecić architektowi, który adaptuje nasz projekt domu, wykonanie projektu przyłączy energetycznych i wpisanie ich do projektu zagospodarowania działki.

Czy budowa przyłączy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane przy budowie przyłączy. Możemy budować bez formalności, ale potrzebny nam będzie plan sytuacyjny przyłącza na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jeżeli nie sporządzimy planu, budowa przyłączy wymagać będzie zgłoszenia.